Gdy nastaje wiosna, chętnie decydujemy się na spędzanie wolnego czasu na łonie natury. Relaksujący spacer po parku czy lesie może jednak stać się prawdziwą zmorą. Wszystko za sprawą kleszczy, które atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta, w dodatku tak, że często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że padliśmy ich ofiarą. A zatem… jak usunąć kleszcza, gdy już wbije się w skórę?
Jedynym naturalnym zagrożeniem dla kleszczy są… mroźne zimy. Jednak z uwagi na wysokie temperatury w okresie zimowym, sezon na kleszcze rozpoczyna się dość szybko i potrwać może nawet do późnej jesieni. Już od dawna wiadomo, że kleszcze przebywają nie tylko w lasach. Spotkać możemy je również w parkach, ogródkach, na łąkach i w pobliżu wody. Właśnie dlatego należy być ostrożnym, a po każdej wycieczce dokładnie oglądać ciało.
Dlaczego kleszcze są groźne dla zdrowia?
Głównie żerują na zwierzętach, ale nie pogardzą także ludzką krwią. Kleszcze są nosicielami chorób bakteryjnych i wirusowych, a najgroźniejszymi dla człowieka są wśród nich borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Jednak czy to oznacza, że jesteśmy wobec nich bezbronni? Nie!
Jak nie usuwać kleszcza?
W przypadku, gdy dojdzie do ugryzienia, bardzo ważne jest szybkie działanie. Nieprawidłowy sposób usuwania kleszczy grozi powikłaniami zdrowotnymi. Może doprowadzić do boreliozy, a nawet wirusowego zapalenia mózgu.
Smarowanie tłuszczem, przypalanie lub potraktowanie środkami dezynfekującymi powoduje u kleszczy wypluwanie śliny, której treść może zawierać groźne bakterie i wirusy.
Z kolei wyjmowanie kleszczy palcami, rozgniatanie czy wyciskanie niesie za sobą ryzyko pozostawienia jego fragmentów – nóżki, główka.
Zamrożenie kleszcza i usunięcie go pęsetą.
Idealnym rozwiązaniem jest usunięcie kleszcza poprzez jego wcześniejsze zamrożenie sprejem. Następnie należy usunąć go mechanicznie za pomocą pęsety – chwycić jak najbliżej skóry i wyciągnąć zdecydowanym, lekko łukowatym ruchem.
Mustico Tick-Off to nowoczesny wyrób medyczny umożliwiający proste, szybkie i bezpieczne usuwanie kleszczy. Zabija kleszcza poprzez natychmiastowe zamrożenie, ułatwiając jego bezpieczne usunięcie, a tym samym ograniczając ryzyko wystąpienia boreliozy oraz innych chorób.
Sposób użycia:
1.Wycelować końcówkę rurki dozującej umieszczonej u góry pojemnika w część głowową kleszcza wbitą w skórę nosiciela.
2. Spryskać, aż strumień się zatrzyma. Do skutecznego zabicia kleszcza niezbędne jest od 1 do 3 rozpyleń. Nie należy przekraczać 3 rozpyleń na miejsce.
3. Rozpylona ilość środka natychmiast zamraża kleszcza i powoduje wycofanie narządu gębowego. Chwycić kleszcza za pomocą pęsety. Lekko poruszyć na boki i usunąć.
4. Zdezynfekować miejsce po usunięciu kleszcza.
5. Pęsetę po wykonanym zabiegu należy zdezynfekować.